Jdi na obsah Jdi na menu
 


                  Bílý švýcarský ovčák

Celkový vzhled


Bílý švýcarský ovčák je velmi podobný německému ovčákovi. Je silný, zdravě svalnatý pes střední velikosti, se vztyčenýma ušima, tělem podlouhlého formátu, středně velkých kostí a elegantních harmonických linií. Hlavu má silnou, suchou a k tělu dobře proporcionální. Nos je středně velký, s požadovaným černým pigmentem, světlejší nos je však přijatelný. Oči jsou středně velké, mandlově tvarované, trochuObrazek šikmo posazené, zbarvené hnědě nebo tmavě hnědé, oční víčka jsou dobře přiléhající, s požadovanými černě zbarvenými očními linkami. Uši má vztyčené a vysoko posazené. Krk je středně dlouhý, dobře svalnatý. Tělo má silné, svalnaté a středně dlouhé. Hřbet je silný a rovný. Hrudník dosahuje až k loktům. Ocas je spíše nízko nasazený, šavlovitého tvaru. V klidu je buď svěšený přímo dolů nebo v poslední třetině šavlovitě zatočen. Tlapky má oválné, s černými polštářky a požadovaně tmavými drápky. Pes má v kohoutku 60 až 66 cm, fena 55 až 61 cm. Pes váží v rozmezí 30 až 40 kg, fena 25 až 35 kg.

Srst a barva srsti


Vyskytuje se v krátkosrsté nebo v dlouhosrsté variantě. Čumák, uši a přední strana končetin jsou pokryté kratší srstí. Na krku a zadní části končetin je srst mírně delší. Barva má být čistě bílá beze skvrn. Tolerované je mírně nažloutlé zbarvení.

Povaha


Bílý švýcarský ovčák je bdělý, živý a pozorný pes, k cizím lidem je někdy mírně rezervovaný, nikdy však není bojácný, nervózní nebo agresivní. Je jemný, citlivý, klidný, rozvážný. Je i temperamentní, živý, vychytralý, odvážný a díky své vysoké inteligenci velmi učenlivý a snadno ovladatelný. Dominance je u něj výjimečný jev.

Společenská charakteristika


Je to skvělý rodinný pes. Do naší republiky byl dovezen jako společenské plemeno. Ve světě i u nás se díky své stavbě těla a povaze uplatňuje v práci např. jako pes slepecký, ovčácký, lavinový, hledač drog, služební, hlídač a hlavně je věrným rodinným psem, milující děti, který udělá vše pro svou rodinu. K dětem je velmi kamarádský, ohleduplný a většinou je ochotný je i poslouchat. K domácím zvířatům se chová také velmi tolerantně. Cizí psy nenapadá, ale záleží v jaké situaci se zrovna nachází. Je temperamentní, živý, vyniká svou osobností, má silné nervy, není však agresivní. Je klidný, sebevědomý a zachovává si přirozený odstup, který vylučuje spontánní přátelství k cizím lidem. Je pro svou povahu vyhledáván.

Výchova


Štěňata jsou velmi citlivá a vnímavá, proto je důležitá včasná a důsledná socializace Obrazeknejméně do 1 roku. Vzhledem k variabilitě tohoto plemene je možné si mezi štěňaty vybrat velmi živého nebo naopak velmi klidného jedince. Ale vcelku je velmi aktivní. Je možné ho chovat venku a při zvolení vhodného chladnějšího a klidného místa i v bytě. Venku má mít velkou boudu, nemusí být zateplená, ale umístěná v závětří či v kotci. Ten by měl být prostorný. Protože tito psi nemají sklony k toulkám a rozšiřování území, mohou většinou celý den pobíhat volně po zahradě. Z nedostatku pohybu mohou velmi strádat. Pro udržení výborné kondice potřebuje pohyb v podobě dlouhých procházek, plavání (milují vodu), běhu u kola nebo různých sportů.

Výcvik


Toto plemeno se vychovává poměrně dobře – rád se učí a nejsou problémy s dominancí. Výcvik poslušnosti nedělá problémy, ale nesnáší tvrdý dril. Toto plemeno má poměrně nízký práh bolestivosti. Tedy dramatičtěji prožívá bolest než jiná plemena. Proto se nikdy nedoporučuje používat surové fyzické tresty při výcviku. Jsou to dobří a pečliví stopaři. S obrannou je možné začít až když začne pes sám spolupracovat.

Pro budoucí majitele


Pokud tomuto psovi věnujete dostatek času a trpělivosti při jeho socializaci a následném výcviku, vše se vám vrátí v podobě příjemného, milého a oddaného společníka pro celou rodinu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář